top of page

„Niezbadane życie nie jest warte życia” (Sokrates)

a stres chroniczny wÅ›ród osób wykluczonych, które swoje życie badać sÄ… wrÄ™cz zmuszane

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną;
Jeżeli tworzysz z kimś bliskim Tęczową rodzinę;
Jeżeli jesteś osobą transseksualną i Twoi najbliżsi borykają się z tym, czego wszyscy razem doświadczacie;
Ten projekt jest dla Ciebie

Drodzy Państwo

Należycie do tych, którzy nieustannie muszÄ… podejmować wyzwania, jakie Å›wiat stawia przed Wami. Wychodzicie poza narzucone reguÅ‚y i schematy. Pragniecie żyć tak, jak czujecie i żadna opinia, żadne przekonanie innych ludzi nie może Wam tego zabronić. Wiemy, że spoÅ‚eczeÅ„stwo może być maÅ‚o tolerancyjne, że może ono żyć w zamkniÄ™tych schematach, lecz to Wy ukazujecie jak można przekraczać bariery. Możecie być przykÅ‚adem dla tych ludzi, którzy nie majÄ… odwagi żyć tak jak chcÄ…. Tak naprawdÄ™ nieistotne jest, czy ktoÅ› jest osobÄ… homoseksualnÄ…, heteroseksualnÄ…, transseksualnÄ…, czy osobÄ… niepeÅ‚nosprawnÄ…, wszyscy jesteÅ›my ludźmi, nie powinniÅ›my dzielić nikogo na gorszych czy lepszych.

 

Nie ma ludzi gorszych ani lepszych, wszyscy jesteÅ›my równi

 

Niejednokrotnie osoby niepeÅ‚nosprawne udowadniaÅ‚y i udowadniajÄ…, ile majÄ… siÅ‚ i ile majÄ… zapaÅ‚u w dążeniu do wÅ‚asnych celów. Mamy wiele przykÅ‚adów, że te osoby potrafiÄ… czynić tak cudowne rzeczy, że tym, jak twierdzi spoÅ‚eczeÅ„stwo, zdrowym, nawet siÄ™ nie Å›niÅ‚o. Tacy ludzie sÄ… dla nas wspaniaÅ‚ym przykÅ‚adem i cennym drogowskazem. Pomimo wielu trudnoÅ›ci potrafiÄ… osiÄ…gać bardzo dużo. To Wy jesteÅ›cie wzorcem dla tych, którzy w Was wÄ…tpiÄ…, którzy kierujÄ… w WaszÄ… stronÄ™ sÅ‚owa, których usÅ‚yszeć nie powinniÅ›cie. To Wy dajecie przykÅ‚ad tym, którzy w Was nie wierzÄ….

Ile mamy przypadków, w których zwykÅ‚e rodziny siÄ™ rozpadajÄ… i nie potrafiÄ… dać miÅ‚oÅ›ci dzieciom. Mamy też wiele przykÅ‚adów, że osoby homoseksualne okazujÄ… wiele miÅ‚oÅ›ci i dobroci, zarówno swoim partnerom jak i dzieciom. To powinno być najważniejsze: okazywana miÅ‚ość, dobroć czÅ‚owieka, a nie jego upodobania seksualne. To, że ktoÅ› chce zmienić pÅ‚eć nie umniejsza w nim czÅ‚owieka, ukazuje jego odwagÄ™ i dążenia do tego, by żyć jak sam pragnie, a nie jak ktoÅ› mu narzuca.

Brak akceptacji wynika ze strachu tych ludzi, strachu przed nowym, przed zmianami, z tego, że wiÄ™kszość osób z podobnym problemem nie potrafi stawiać tak odważnych kroków jak Wy.

 

Chcemy, by Wasze doÅ›wiadczenia posÅ‚użyÅ‚y innym, którzy nie potrafiÄ… sobie radzić z problemami dnia codziennego, chcemy im pokazać Wasze sposoby radzenia sobie z wyzwaniami, ze stresem im towarzyszÄ…cym. Ale przede wszystkim chcemy pokazać Wam sposoby, które dziedziny nauki, czyli filozofia i psychologia stresu, proponujÄ… w konkretnych przypadkach, z jakimi siÄ™ spotykacie.

 

Na stronie naszego projektu chcemy Was zapoznać z jego założeniami i przebiegiem.

W podsumowaniu można zapoznać się z analizą, jakiej dokonaliśmy po zakończeniu projektu.

AnalizÄ™ oparliÅ›my na Waszych odpowiedziach na pytania zawarte w ankiecie badawczej oraz przebiegu dwóch warsztatów filozoficzno-psychologicznych.

Mamy jeszcze jednÄ… proÅ›bÄ™ do was, uczestników naszego projektu, byÅ›cie na stronie wasze gÅ‚osy podzielili siÄ™ z nami waszymi wnioskami, odczuciami, propozycjami odnoÅ›nie projektu. BÄ™dÄ… to dla nas bardzo cenne uwagi, które pomogÄ… nam w przyszÅ‚oÅ›ci jeszcze lepiej przygotować siÄ™ do kolejnych projektów.

bottom of page