top of page
Warsztat przeprowadzony w GrudziÄ…dzu w dniu 13 grudnia 2016 roku przez JuliÄ™ CierzyÅ„skÄ…

Tematem warsztatu byÅ‚a myÅ›l Sokratesa „ Niezbadane Å»ycie nie jest warte życia” oraz stres , jaki towarzyszy wprowadzeniu w życie zmian , jakie to badanie na nas wymusza.

W warsztacie wzięły udziaÅ‚ dwie osoby niepeÅ‚nosprawne oraz matka osoby niepeÅ‚nosprawnej wraz z córkÄ…. Osoby zainteresowaÅ‚y siÄ™ tematem po wczeÅ›niejszym wypeÅ‚nieniu ankiety dotyczÄ…cej tego samego tematu. Spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ w mojej kawiarni „Astoria”. Aby rozluźnić atmosferÄ™, poczÄ™stowaÅ‚am na poczÄ…tku uczestników kawÄ… i deserem. Warsztat nie stanowiÅ‚ próby nauczania jego uczestników filozofii czy psychologii stresu, miaÅ‚ na celu zainspirowanie uczestników do zadawania sobie pytaÅ„ natury filozoficznej i dotyczÄ…cych stresu, by w efekcie koÅ„cowym dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej na temat ludzi niepeÅ‚nosprawnych, którzy sÄ… szczególnie narażeni na stres i muszÄ… podejmować wiele wyzwaÅ„.

Warsztat podzieliłam na dwie części.

Część filozoficzna trwaÅ‚a 1,5 godziny i część psychologiczna która trwaÅ‚a 2 godziny.

Na wstÄ™pie części filozoficznej wyjaÅ›niÅ‚am , że tak naprawdÄ™ istotÄ… filozofii jest dyskusja, zadawanie pytaÅ„, szukanie odpowiedzi, wymiana argumentów. UÅ›wiadomiÅ‚am uczestnikom, iż filozofujÄ… codziennie i prawdopodobnie sÄ… w tym bardzo dobrzy. Po takim wstÄ™pie uczestnicy w tym temacie poczuli siÄ™ bardziej pewni siebie. Punktem wyjÅ›cia rozważaÅ„ byÅ‚y wybrane sentencje oraz fragmenty tekstów filozofów i to one sprowokowaÅ‚y uczestników do formuÅ‚owania pytaÅ„ , na które wspólnie poszukiwaliÅ›my odpowiedzi odnoszÄ…c filozoficznÄ… myÅ›l antycznÄ… do czasów wspóÅ‚czesnych . Analizie przede wszystkim poddaliÅ›my myÅ›l Sokratesa „Niezbadane życie nie jest warte życia”. Na poczÄ…tku analizy jeden z uczestników zapytaÅ‚ czy wiem w jakich okolicznoÅ›ciach wypowiedziaÅ‚ Sokrates takÄ… myÅ›l . Uważam, że uczestnik chciaÅ‚ sprawdzić zakres mojej wiedzy na temat filozofów. NamawiajÄ…c swoich uczniów do niezależnego myÅ›lenia, po to aby wystawili na próbÄ™ wszystko to, co zostaÅ‚o im „z góry” powiedziane zostaÅ‚ oskarżony o herezjÄ™. Podczas procesu na zarzuty sÄ…du Sokrates odpowiedziaÅ‚ po prostu „Niezbadane życie nie jest warte życia”. Po mojej odpowiedzi dÅ‚ugo analizowaliÅ›my tÄ… myÅ›l. Uczestnicy zaczÄ™li dyskutować bardzo nieÅ›miaÅ‚o lecz już po chwili dyskusja przerodziÅ‚a siÄ™ w bardzo dynamicznÄ…. DoszliÅ›my do nastÄ™pujÄ…cych wniosków. Nie należy wierzyć wytartym sloganom. Nie można zgadzać siÄ™ bezmyÅ›lnie na „no wiesz, tak już jest”, „nie możesz tego zrobić”, „twoje życie powinno wyglÄ…dać tak a tak”, „musisz to zrobić, bo wszyscy tak robiÄ…”. Możesz być w zwiÄ…zku monogamicznym, poligamicznym lub dzielić swoje uczucie i dom z grupÄ… ludzi, możesz też wybrać innÄ… opcjÄ™ z szerokiej gamy tego co dziÅ› nazywamy zwiÄ…zkami alternatywnymi. ZwiÄ…zek jest jak ubranie, każdy z nas jest inny i dlatego jeden rozmiar pasujÄ…cy na wszystkich po prostu nie istnieje. Trzeba dokonywać Å›wiadomych wyborów. Trzeba być aktywnym w życiowej wÄ™drówce. Nie należy gonić za marzeniami innych, trzeba realizować wÅ‚asne. Trzeba eksperymentować, próbować różnych rzeczy. PomiÄ™dzy czarnym i biaÅ‚ym istnieje mnóstwo odcieni szaroÅ›ci-odkrywaj je. Należy myÅ›leć niezależnie. Trzeba dokonywać wÅ‚asnych wyborów. Å»ycie czÅ‚owieka jest darem, a wiÄ™c powinniÅ›my z tego daru korzystać w caÅ‚ej peÅ‚ni. To czy nasze życie bÄ™dzie beznadziejne lub bÄ™dzie miaÅ‚o sens zależy wyÅ‚Ä…cznie od nas samych dlatego należy nieustannie życie badać. Nasze dyskusje skupiaÅ‚y siÄ™ wokóÅ‚ poszukiwaÅ„ „tego co dobre lepsze i najlepsze” zgodnie z twierdzeniem Seneki. Na zakoÅ„czenie pierwszej części warsztatu każdy z uczestników stwierdziÅ‚ iż bycie filozofem jest wielkÄ… wartoÅ›ciÄ….

Część psychologicznÄ… zaczęłam od omówienia definicji stresu. NastÄ™pnie, chcÄ…c udowodnić uczestnikom iż to my sami i nasza psychika jest odpowiedzialna za to jak możemy poradzić sobie ze stresem wprowadziÅ‚am ćwiczenia relaksacyjne-„ wizualizacjÄ™ cytryny”. PoprosiÅ‚am uczestników aby usiedli wygodnie, Å›wiadomie zrelaksowali poszczególne części swojego ciaÅ‚a od doÅ‚u do góry, rytmicznie i wolno przy tym oddychajÄ…c. NastÄ™pnie poprosiÅ‚am żeby wyobrazili sobie ogromnÄ… cytrynÄ™, która lata wokóÅ‚ ich gÅ‚owy. Próbowali jÄ… zÅ‚apać rÄ™kÄ…, ale ona caÅ‚y czas umykaÅ‚a. Wreszcie za którymÅ› razem udaje siÄ™ im jÄ… zÅ‚apać. ObracajÄ… cytrynÄ™ w dÅ‚oniach. WyczuwajÄ… wszelkie zgrubienia na powierzchni. PrzystawiajÄ…c cytrynÄ™ do nosa – wyczuwajÄ… charakterystyczny zapach . ZachwycajÄ… siÄ™- cóż to za piÄ™kna cytryna. NabierajÄ… na niÄ… coraz wiÄ™kszej ochoty, wiÄ™c drugÄ… rÄ™kÄ… biorÄ… nóż i rozcinajÄ… jÄ… na póÅ‚. WidzÄ… jak wielkie krople soku spÅ‚ywajÄ… z niej, kapiÄ… i Å›ciekajÄ… po rÄ™kach. Cytryna jest naprawdÄ™ soczysta-Å‚apiÄ… jÄ… dwoma rÄ™kami i przyciÄ…gajÄ… jÄ… do swoich ust i...zagÅ‚Ä™biajÄ… siÄ™ w niÄ… zÄ™bami-wsysajÄ… siÄ™ w niÄ…, pijÄ… jej cierpki sok aż im po brodach kapie. ÅšciskajÄ… jÄ… jeszcze bardziej, aż sok pryska dookoÅ‚a. WlewajÄ… w swe usta prawdziwe strumienie cytrynowego soku. ZlizujÄ… jÄ™zykiem sok cytrynowy ze swoich dÅ‚oni. W tym momencie przerywam to wszystko. ProszÄ™ aby obraz cytryny znikÅ‚ z ich umysÅ‚u. Pytam co czujÄ… teraz w ustach? Wszyscy zgodnie twierdzÄ… , że czujÄ… dużą ilość Å›liny. SkÄ…d bierze siÄ™ ta duża ilość Å›liny? TÅ‚umaczÄ™ uczestnikom ich Å›lina to reakcja ich mózgu na ich cytrynowe wyobrażenie. To dowód na to jak potężny jest wpÅ‚yw i jego oddziaÅ‚ywanie wyobraźni na pracÄ™ umysÅ‚u.

NastÄ™pnie przytoczyÅ‚am sÅ‚owa H. Selye „CaÅ‚kowita wolność od stresu to Å›mierć” i wyjaÅ›niÅ‚am, iż mamy stres mobilizujÄ…cy i destrukcyjny. PrzedstawiÅ‚am im to przy pomocy wykresu. ZaczÄ™liÅ›my dyskutować o tym, jak objawia siÄ™ stres w ich przypadku, każdy braÅ‚ żywy udziaÅ‚ w dyskusji. PosadziÅ‚am dużą lalkÄ™-postać Ryszarda i poprosiÅ‚am żeby każdy z uczestników zaznaczyÅ‚ za pomocÄ… kartki w jakich częściach ciaÅ‚a objawia siÄ™ u nich stres. Uczestnicy zaznaczyli różne części naszego Ryszarda. Wnioskiem tego byÅ‚ fakt, że reakcje fizyczne organizmu na stres to ból gÅ‚owy, zimne rÄ™ce, nadmierne pocenie siÄ™, brak apetytu, ból brzucha, nudnoÅ›ci, zaburzenia trawienne, drżenie rÄ…k, bóle w klatce piersiowej, problemy ze snem. Uczestnicy opowiadali o swoich przejawach stresu w emocjach i myÅ›leniu. Najczęściej wymieniali: niepokój, lÄ™k, gniew, nieufność, obniżona samoocena, pesymizm, drażliwość. Wymieniali też jakie jest ich zachowanie podczas stresu: wybuchy pÅ‚aczu, objadanie siÄ™ , unikanie kontaktu z ludźmi, agresja.

Wszyscy doszliÅ›my do wniosku, iż warunkiem radzenia sobie ze stresem jest umiejÄ™tność szybkiego rozpoznawania niepokojÄ…cych symptomów i rozumienia ich. JeÅ›li bÄ™dziemy lepiej rozpoznawać przyczyny i skutki stresu, Å‚atwiej nam bÄ™dzie nauczyć siÄ™ kontrolowania stresujÄ…cych sytuacji i szybkiego rozÅ‚adowania napiÄ™cia.

NastÄ™pnie zaczęłam dyskusje na temat jak uczestnicy warsztatu radzÄ… sobie ze stresem. Po kolei każdy wypowiadaÅ‚ siÄ™ jak radzi sobie z tym problemem. Jedna z osób powiedziaÅ‚a, że rozmawia z kimÅ›, kto naprawdÄ™ ma ochotÄ™ jÄ… wysÅ‚uchać. Mama dziewczynki niepeÅ‚nosprawnej nie udaje wtedy osoby, która nigdy siÄ™ nie myli, tylko pozwala sobie pomóc przez kogoÅ› innego, zazwyczaj jest to jej mąż lub jej rodzice. Pan (wiek 64 lata) powiedziaÅ‚, że utrzymuje kontakt z naturÄ…-pachnÄ…cy Å›wieżoÅ›ciÄ… lat i Å›piew ptaków dostarcza mu energii, której nie majÄ… w sobie betonowe osiedla. Natomiast Pani Natalia odpowiedziaÅ‚a, że uprawia sport ponieważ ćwiczenia fizyczne sÄ… niewÄ…tpliwie lepszym sposobem na okieÅ‚zanie stresu niż obsesyjne myÅ›lenie o tym, co może siÄ™ wydarzyć i zamartwianie siÄ™. Wspólnie wypisaliÅ›my na tablicy co jeszcze mogÅ‚oby nam pomóc w radzeniu ze stresem: mieć czas tylko dla siebie , stosować techniki relaksacyjne, zdrowo siÄ™ odżywiać, sÅ‚uchać muzykÄ™, czytać książki, wziąć relaksujÄ…cÄ… kÄ…piel, zająć siÄ™ hobby, rozwijać w sobie poczucie humoru. DyskutowaliÅ›my też na temat rzeczy na które nie mamy wpÅ‚ywu. Do tego posÅ‚użyÅ‚ nam wykres, który zrobiÅ‚am a z którego jasno wynika iż nie należy siÄ™ troszczyć o rzeczy, na które nie mamy wpÅ‚ywu. Nie jesteÅ›my w stanie wpÅ‚ynąć na pogodÄ™, na zaprzestanie wojen na Å›wiecie, na nasze kalectwo. Należy pozwolić ,aby życie w takich sytuacjach toczyÅ‚o siÄ™ samo, a my koncentrujmy siÄ™ nad tym, nad czym mamy wÅ‚adzÄ™. Nasza rozmowa doprowadziÅ‚a do postawienia pytania czy po naszym spotkaniu bÄ™dziemy w stanie w inny, lepszy sposób poradzić sobie z przeżywaniem stresu. Zgodnie przyznaliÅ›my, iż powinien zmienić siÄ™ nasz sposób myÅ›lenia, trzeba bÄ™dzie pozbyć siÄ™ tego co negatywne i nauczyć siÄ™ skupiać na pozytywnych aspektach życia. Radzenie sobie ze stresem wymaga bardzo silnej psychiki i dÅ‚ugotrwaÅ‚ej, intensywnej pracy nad kontrolÄ… wÅ‚asnych emocji. Należy stawiać czoÅ‚a różnym życiowym sytuacjom, których jest bardzo wiele u osób niepeÅ‚nosprawnych. Uczestnicy potwierdzili, że dziÄ™ki temu spotkaniu uÅ›wiadomili sobie co tak naprawdÄ™ wywoÅ‚uje w nich stres, jakie przesÅ‚anki oraz sÅ‚abe punkty w naszej psychice doprowadzajÄ… do jego powstawania. Uważam iż każdy z uczestników znajdzie lepsze rozwiÄ…zanie na radzenie sobie z atakami stresu. Na zakoÅ„czenie tego tematu przedstawiÅ‚am krótkÄ… prezentacjÄ™ w Power Poincie podsumowujÄ…cÄ… problem stresu. Uczestnicy byli tak naÅ‚adowani pozytywnÄ… energiÄ…, że Natalia spontanicznie usiadÅ‚a do pianina, zaczęła grać i wszyscy, choć ubrani już do wyjÅ›cia , zaÅ›piewaliÅ›my piosenkÄ™, która byÅ‚a Å›wietnÄ… puentÄ… warsztatu.

Tekst Julia Cierzyńska

Prezentacja wykorzystana w trakcie warsztatu
bottom of page