top of page
Warsztat przeprowadzony w Poznaniu w dniu 18 grudnia 2016 roku przez AnnÄ™ MariÄ™ Szymkowiak

O opiekÄ™ merytorycznÄ… poprosiÅ‚am psycholog JuliÄ™ KatÄ™ bÄ™dÄ…cÄ… czÅ‚onkiniÄ… zarzÄ…du Fundacji Trans-Fuzja. Jej udziaÅ‚ miaÅ‚ dać poczucie bezpieczeÅ„stwa uczestnikom. Dla mnie osobiÅ›cie udziaÅ‚ Julii dawaÅ‚ szansÄ™ na uzyskanie cennych uwag dotyczÄ…cych sposobu, w jaki przygotowaÅ‚am, jak i przeprowadziÅ‚am warsztat.

W warsztacie wzięło udziaÅ‚ 6 osób. MiaÅ‚am jeszcze deklaracje udziaÅ‚u czterech osób, lecz różne sytuacje losowe przeszkodziÅ‚y im w uczestniczeniu w tym wydarzeniu.

Osoby uczestniczÄ…ce w warsztacie tworzyÅ‚y lub tworzÄ… zwiÄ…zki, które wpisujÄ… siÄ™ w definicjÄ™ tÄ™czowych rodzin.

Warsztat skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch części. W pierwszej poruszony zostaÅ‚ temat filozoficzny. W drugiej poruszono tematykÄ™ psychologii stresu.

Warsztat rozpoczÄ™liÅ›my od ustalenia kontraktu grupy uczestników. NastÄ™pnie poprosiÅ‚am uczestników, by za pomocÄ… kolorowych kartek umieÅ›cili na tablicy swoje oczekiwania odnoÅ›nie warsztatu. Celem tego zadania byÅ‚o umożliwienie w trakcie podsumowania przeprowadzenie analizy, co i w jakim stopniu udaÅ‚o siÄ™ zrealizować.

Kolejne zadanie miaÅ‚o sÅ‚użyć dodatkowej aktywacji uczestników. WykorzystujÄ…c BLOBa poprosiÅ‚am uczestników, by zakreÅ›lili te postacie, które ich zdaniem odpowiadaÅ‚y ich obecnemu nastrojowi. Analiza tego zadania byÅ‚a doskonaÅ‚ym wstÄ™pem do dyskusji filozoficznej. Uczestnicy bardzo chÄ™tnie i obszernie opisywali swoje wizualizacje. Bardzo ciekawy byÅ‚ wniosek, jaki pojawiÅ‚ siÄ™ przy analizie postaci na platformie umocowanej w poÅ‚owie drzewa. Osoba, która zakreÅ›liÅ‚a ta postać, wskazaÅ‚a na ważny element podążania swojÄ… drogÄ…. Konieczność nie tylko zatrzymania siÄ™ w drodze na chwilÄ™, ale napawanie siÄ™ tym, co do tej pory udaÅ‚o siÄ™ już osiÄ…gnąć. W trakcie dyskusji praktycznie wszyscy uczestnicy zgodzili siÄ™, że takie spojrzenie na to, gdzie siÄ™ w danym momencie jest i stwierdzenie, że już tutaj, w tym miejscu, należy cieszyć siÄ™ z osiÄ…gniÄ™tego sukcesu, jest jak najbardziej zasadne. Dalsza analiza pokazaÅ‚a, że mimo, ze wiele postaci byÅ‚o u doÅ‚u drzewa, jednak pokazujÄ… one bardzo pozytywne podejÅ›cie do siebie.

Analiza BLOBa pozwoliÅ‚a pÅ‚ynnie przejść do dyskusji filozoficznej. WskazujÄ…c, że przechodzimy już do tej części, przedstawiÅ‚am wstÄ™p motywacyjny skierowany do osób, które reprezentowane byÅ‚y przez uczestników. W części filozoficznej poruszyliÅ›my gÅ‚ówny wÄ…tek, czyli „badanie życia” wedÅ‚ug Sokratesa. PoruszyliÅ›my także myÅ›l Seneki Starszego o „wiernoÅ›ci sobie i wiary w siebie”, platonowskie podejÅ›cie do zagadnienia miÅ‚oÅ›ci („we wszystkich ciaÅ‚ach jedna i ta sama piÄ™kność tkwi”) oraz Kartezjusza myÅ›l o wolnoÅ›ci. Uczestnicy bardzo chÄ™tnie podejmowali dyskusjÄ™. Praktycznie nikt nie miaÅ‚ wÄ…tpliwoÅ›ci, że „badanie życia” jest bardzo cenne i jest udziaÅ‚em każdego z uczestników. Zwrócono też uwagÄ™, że nawet, jeżeli nie podejmuje siÄ™ próby wdrożenia w życie wniosków wynikajÄ…cych z przeprowadzonego „zbadania”, sam fakt, że siÄ™ go dokonaÅ‚o i podjęło decyzjÄ™, co z tym dalej siÄ™ robi, jest cenne i wskazane.

W przeciwieÅ„stwie do niektórych uczestników ankiet, wÅ›ród uczestników warsztatu nie byÅ‚o osób, które byÅ‚yby sceptyczne co do tego, że bycie filozofem jest wartoÅ›ciowe.

Jako prowadząca nie miałam problemu, by uzyskiwać ciekawe wypowiedzi. Dyskusja trwała dwie godziny, i widziałam, że mogłaby trwać dłużej, gdyż uczestnicy nie przejawiali zmęczenia i znudzenia tematem.

Po przerwie przystÄ…piliÅ›my do kolejnej części. Tutaj, na sugestiÄ™ Julii, zajÄ™liÅ›my siÄ™ najpierw emocjami, gdyż Julia zwróciÅ‚a mi uwagÄ™, że nie da siÄ™ dobrze przedstawić zagadnienia stresu w oderwaniu od emocji. W tej części byÅ‚am bardziej uczestniczkÄ…, która obserwowaÅ‚a sposób prowadzenia i reakcji uczestników. StaraÅ‚am siÄ™ być trochÄ™ po obu stronach, korzystajÄ…c z pomocy Julii, by móc wyciÄ…gnąć wnioski. Temat emocji okazaÅ‚ siÄ™ bardzo ciekawy i sama Julia podkreÅ›liÅ‚a, że rzadko spotyka siÄ™ z takÄ… grupÄ…, która tak szybko i sprawnie wskazuje na różne rodzaje emocji. W trakcie omawiania tego zagadnienia wÅ‚Ä…czaÅ‚am siÄ™ aktywnie po obu stronach. W momentach, gdy wÅ‚Ä…czaÅ‚am siÄ™ po stronie Julii, czuÅ‚am siÄ™ pewnie. Temat emocji posÅ‚użyÅ‚ do wywoÅ‚ania ożywionej dyskusji uczestników i pokazaÅ‚, że sam temat emocji osobom biorÄ…cym udziaÅ‚ w warsztacie jest bardzo dobrze znany.

Przed omówieniem stresu poprosiÅ‚am jednego z uczestników, by narysowaÅ‚ dwie postaci. Potem poprosiÅ‚yÅ›my z JuliÄ…, by uczestnicy zaznaczyli na nich, w jakich miejscach zgodnie z ich wiedzÄ… i odczuciami pojawia siÄ™ stres. Ponownie okazaÅ‚o siÄ™, że uczestnicy bardzo chÄ™tnie wÅ‚Ä…czyli siÄ™ w zadanie. Obie postaci zostaÅ‚y zamalowane i podczas analizy okazaÅ‚o siÄ™, że zostaÅ‚o wskazane wiele ważnych miejsc i sposobów objawiania siÄ™ stresu w organizmie. PozwoliÅ‚o to na jeszcze lepsze pokazanie, jak wielka jest zależność pomiÄ™dzy emocjami a stresem oraz jak mocno stres oddziaÅ‚uje na nas samych, na nasz organizm. W trakcie analizy zwróciÅ‚am uwagÄ™ na to, że stres ma też pozytywne skutki dla nas, gdyż powoduje aktywacjÄ™ naszego organizmu jeszcze za nim uzmysÅ‚owimy sobie, ze zaczyna na nas oddziaÅ‚ywać jakaÅ› sytuacja, która wywoÅ‚a u nas w najbliższym czasie stres. Bardzo cennym okazaÅ‚o siÄ™ użycie przykÅ‚adów z wÅ‚asnego życia potwierdzajÄ…cych tÄ… teoriÄ™, co spotkaÅ‚o siÄ™ z zainteresowaniem i spowodowaÅ‚o, że takie sytuacje pojawiÅ‚y siÄ™ także w wypowiedziach uczestników. Podczas podsumowania warsztatu wÅ‚aÅ›nie to, że odnoszono siÄ™ w trakcie omawiania poszczególnych tematów i zagadnieÅ„ do autentycznych historii z życia uczestników, zostaÅ‚o wskazane, jako duża zaleta.

Z dużym zainteresowaniem spotkaÅ‚o siÄ™ przedstawienie sposobów radzenia sobie ze stresem. Bardzo zainteresowaÅ‚ uczestników temat kryzysu-zmiany. Uczestnicy wskazali wiele ciekawych sposobów, które zostaÅ‚y poddane analizie i ponownie pozwoliÅ‚y przeprowadzić ciekawÄ… analizÄ™. PrzykÅ‚adem może być temat muzyki, gdzie jedna z uczestniczek zacytowaÅ‚a nawet tekst jednej z piosenek, która w pewnym momencie staÅ‚a siÄ™ dla niej bardzo ważnym sposobem pokonania silnej sytuacji kryzysowej i staÅ‚a siÄ™ dla niej w pewnym stopniu motywacjÄ… do dalszego życia.

Jestem bardzo zbudowana tym, w jaki sposób uczestnicy reagowali na kolejne tematy poruszane w trakcie warsztatu. W trakcie analizy podsumowujÄ…cej jedna z uczestniczek wskazaÅ‚a, że tematyka byÅ‚a zbyt powierzchownie potraktowana i byÅ‚o zbyt wiele tematów pobocznych. Nie zgodziÅ‚y siÄ™ z tym pozostaÅ‚e uczestniczki. Wskazano, że jednym z zaÅ‚ożeÅ„ byÅ‚o zbudowanie fajnej, swobodnej atmosferze oraz danie przestrzeni do wypowiedzenia siÄ™, co zostaÅ‚o ujÄ™te w kontrakcie. I przestrzeganie tych zasad powodowaÅ‚o taki a nie inny przebieg warsztatu. Poza tym, jako prowadzÄ…ca zwróciÅ‚am uwagÄ™, że ograniczenia czasowe nie pozwalaÅ‚y na dogÅ‚Ä™bne przeanalizowanie tematu, gdyż byÅ‚o na to zbyt maÅ‚o czasu. Poza tym, pozostali uczestnicy wskazali, że dla nich udziaÅ‚ byÅ‚ cenny. SpÄ™dzili ciekawie czas, co samo w sobie jest dobrym rezultatem. ZostaÅ‚o podkreÅ›lone, ze zostaÅ‚o przedstawione wiele ciekawych zagadnieÅ„, które pozwoliÅ‚y usystematyzować swojÄ… wiedzÄ™ i spojrzeć na pewne zagadnienia z innej perspektywy.

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć uczestniczenia w kolejnych warsztatach, gdyby takowe zostały zorganizowane.

tekst : Anna Maria Szymkowiak

bottom of page