
Analiza ankiet Agaty
Ze względu na to, że aktualnie mieszkam w Niemczech, poszukiwania osób do projektu prowadziłam w tym kraju.
Osoba, która odpowiedziała i wypełniła ankietę, mieszka od trzech lat w Niemczech, razem ze swoim partnerem z którym jest w związku od 7 lat. Uważa ,że „w Polsce dużo ludzi boi się samodzielnego myślenia i dążenia do rozwoju” a w Niemczech ludzie nie wtykają nosa w czyjeś sprawy.
Badanie życia według niego to „forma rozwoju , szukanie życiowych dróg”.
Uważa on, że wszyscy ludzie są sobie równi. Kiedy odkrył siebie w wieku 18-19 lat i ujawnił się przed najbliższą rodziną, problemy , które sobie stwarzał zniknęły. Do dziś w niektórych sytuacjach ukrywa fakt, że jest osobą homoseksualną np. w pracy ze względu na to, że nie czuje więzi przyjacielskiej ze współpracownikami. Całkowicie otwarcie o tym, że jest gejem zaczął mówić odkąd zamieszkał w Niemczech.
Jeśli chodzi o reakcję ze strony rodziny na wieść o jego orientacji, nie odczuł w związku z tym żadnych negatywnych emocji z ich strony. Jedyną jego obawą przed otworzeniem się przed niektórymi, był strach przed niemiłym sytuacjami jakie mogłyby spotkać jego rodzinę ze strony mieszkańców jego małej miejscowości w której mieszkał, dlatego tam zachował anonimowość. Także członkowie jego dalszej rodziny nie wiedza o tym kim jest.
Na pytanie czy obecnie odczuwa stres związany z jego orientacją seksualną odpowiada, że nie, ale też uważa, że osoby z tego środowiska mogą być bardziej narażone na stres spowodowany brakiem akceptacji innych. W młodości słyszał czasem słowo „pedał” skierowane w stronę jego osoby i chociaż nie było to dla niego miłe, starał się nie reagować na nie.
Sposobów na radzenie sobie ze stresem związanym z jego orientacją nie podaje , bo twierdzi, że taki go nie spotyka, aczkolwiek pomaga mu w tym świadomość tego, że każdy jest człowiekiem wartościowym i to, że ktoś kogoś ocenia świadczy o nim samym.
Tekst Agata Zbęk